OSMM
Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w zapasach w Rudzie Śląskiej!!!

Decyzją Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki Pana Jerzego Eliasza w Rudzie Śląskiej z dniem 01.01.2013 roku został powołany Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w zapasach. Z pewnością taką decyzję MSiT zawdzięczamy efektom pracy szkoleniowej w ZKS „SLAVIA” Ruda Śląska, a mówiąc najprościej wspaniałym rezultatom osiąganym przez zawodników i zawodniczki rudzkiego klubu we współzawodnictwie we wszystkich grupach wiekowych. Idąc dalej można z całą pewnością stwierdzić, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Władze Polskiego Związku Zapaśniczego przyznając OSSM Rudzie Śląskiej wykonały wyraźny „ukłon” w stronę Władz Naszego Miasta dostrzegając nasz wkład w rozwój Polskiego Sportu Zapaśniczego.

Co to jest OSSM ?

Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży to jeden ze sposobów szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, oprócz OSSM-ów funkcjonują również: Szkoły Mistrzostwa Sportowego (SMS), Akademickie Centra Szkolenia Sportowego (ACSS), Wojskowe Centra Szkolenia Sportowego (WCSS), Kadry Wojewódzkie itd. Celem tworzenia OSSM-ów jest podniesienie poziomu zakwalifikowanych do szkolenia ośrodkowego zawodników i zawodniczek, poprzez wykorzystanie potencjału klubu i miasta na terenie którego, dany ośrodek funkcjonuje. Jeżeli chodzi o zapasy, to ZKS „SLAVIA” i Miasto Ruda Śląska dysponują bardzo dużym potencjałem sportowym, organizacyjnym i szkoleniowym, dlatego też szkoląc rudzką zapaśniczą młodzież, poprzez OSSM będziemy mogli również podnosić poziom utalentowanych zawodników pochodzących z innych regionów naszego kraju, których kluby często nie mogą zapewnić im, choćby sparingpartnerów, warunków treningowych, czy opieki medycznej na odpowiednim poziomie. Mówiąc prościej, Polski Związek Zapaśniczy chce skorzystać z doświadczenia Rudy Śląskiej i podjąć współpracę polegającą na podnoszeniu poziomu sportowego polskich zapaśników i zapaśniczek. W całym kraju funkcjonuje w chwili obecnej sześć podobnych OSSM-ów w zapasach, mieszczą się one w: Białogardzie, Krotoszynie, Poznaniu, Warszawie, Raciborzu i Rudzie Śląskiej.

Skład OSSM Ruda Śląska na 2015 rok:

Skład OSSM-u
1.  SADOWIK KRZYSZTOF 96 WKS ŚLĄSK MILICZ       junior
2.  RUMAS AKUB       95 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
4.  KRZYKOWSKA KLAUDIA 99 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior młodszy
5.  SZAŁOWSKI BARTOSZ 96 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
6.  ORŁOWSKI ARKADIUSZ  95 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
7.  KITEL TOMASZ        97 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
8.  DANISZ RAFAŁ        98 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior młodszy
9.  STRZAŁKA NATALIA 97 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
10. KUBATY ALICJA   95 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
11. KUBATY NATALIA      95 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
12. SZYMECZKO DARIA     96 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
13. RESPONDEK JUSTYNA   95 SLAVIA RUDA ŚLĄSKA junior
14. KAMPIK MATEUSZ      96 DĄB BRZEŹNICA       junior
15. OŁENCZYN PATRYK     97 DĄB BRZEŹNICA       junior

Zawodniczki i zawodnicy zostali zakwalifikowani do szkolenia w OSSM przez Polski Związek Zapaśniczy z Prezesem i Dyrektorem Sportowym na czele. Kryteriami powołania do OSSM są osiągane wyniki oraz perspektywy na przyszłość. W 2015 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na działalność OSSM Ruda Śląska kwotę 26.70 00 zł

Koordynatorem Ośrodka jest trener Władysław Dziura a treneram współpracującym Elżbieta Garmulewicz.

Plany na przyszłość

Działacze i trenerzy ZKS SLAVIA Ruda Śląska marzą o tym, aby w naszym mieście powstało wielkie centrum szkolące zapaśników na najwyższym poziomie, nie tylko krajowym, ale europejskim, a może i światowym. Decyzja MSiT o utworzeniu OSSM w Rudzie Śląskiej, pozwala mieć nadzieję, że marzenia te mogą się ziścić. Komfortowa będzie sytuacja, kiedy wszyscy zakwalifikowani do szkolenia w Ośrodku zawodnicy, będą mieszkać w Rudzie Śląskiej, uczyć się w rudzkich szkołach, bądź studiować w pobliskich Wyższych Uczelniach i trenować pod okiem naszych trenerów. Niezbędna do tego jest baza treningowa z częścią hotelowo-internatową, gdzie można będzie zakwaterować zawodników z poza Rudy Śląskiej, i gdzie można będzie kwaterować uczestników zgrupowań, które z pewnością w naszym mieście będą organizowane. Jak wiemy w Rudzie Śląskiej planowana jest budowa Hali Widowiskowo-Sportowej, która w bardzo dużym stopniu czyni nasze marzenia zupełnie realnymi.

W chwili obecnej nie pozostaje nam nic innego, jak iść w dalszym ciągu wspólnie wytyczoną drogą i wspólnie z Władzami Miasta „kibicować’ sobie nawzajem, aby planowane przez nas przedsięwzięcia stały się rzeczywistoscią.
Partnerzy
Z.K.S. SLAVIA RUDA ŚLĄSKA

Copyright © 22.10.2009 Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska.  All rights reserved.  Created by Jacek