Historia klubu
O mieście

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 1939 roku wydanej przez Sejm Śląski gminy Ruda i Nowy Bytom otrzymały prawa miejskie. W 1951 roku do Rudy przyłączono Orzegów, Godulę, Chebzie a do Nowego Bytomia przyłączono Wirek, Bielszowice, Halembę, Kochłowice i Bykowinę. W 1959 roku Ruda wraz z Nowym Bytomiem zostały połączone i tak powstała Ruda Śląska.

Miasto Ruda Śląska liczące 145 tysięcy mieszkańców, sąsiadujące między innymi ze stolicą województwa śląskiego Katowicami, Zabrzem, Bytomiem, Mikołowem i Chorzowem, leży w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, liczy jedenaście dzielnic.

W Rudzie Śląskiej funkcjonują trzy rentowne kopalnie wydobywające węgiel kamienny najwyższej jakości oraz jedna huta. W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska,obecny Śląsk jest zupełnie inny niż ten z przed chociażby 15 lat.

Wielkim atutem Rudy Śląskiej jest jej położenie geograficzne, leży ona w samym centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ze wschodu na zachód przebiega przez miasto autostrada A-4, wielkim dobrodziejstwem dla ruchu lokalnego i nie tylko jest Drogowa Trasa Średnicowa, do dwóch lotnisk obsługujących linie międzynarodowe jest również bardzo blisko. Położenie to bardzo sprzyja rozwojowi miasta i jej mieszkańców.

Bardzo istotną rolę odgrywa również przynależność Rudy Śląskiej do Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, który tworzą największe (czternaście) miasta województwa śląskiego.

W chwili obecnej w Rudzie Śląskiej funkcjonuje kilkadziesiąt klubów i organizacji sportowych. Miasto dało sportowi polskiemu 28 olimpijczyków z czego dziewięciu to zapaśnicy, a pięciu z nich to zapaśnicy "SLAVII".

Od Sławy do Slavii

Sport zapaśniczy ma bardzo bogate tradycje na Śląsku. Zorganizowane początki naszego sportu już pod koniec XIX wieku istniały w Bytomiu. Na początku XX wieku w naszym regionie powstało wiele towarzystw sportowych ciężko-atletycznych (zapasy i podnoszenie ciężarów), które jednak w większości nie były polskie. Jednym z wyjątków było powstałe w 1905r. w gminie Ruda Towarzystwo Atletyczne "SŁAWA".

Kolejnym rudzkim klubem, w którym uprawiano ciężką atletykę w formie zorganizowanej między innymi przez młodzież polską było powstałe w 1909r. Towarzystwo Atletyczne "ATHEN". Założycielami klubu byli: Jan Billke, Henryk Martin, Ewald Żurek.

Czas I Wojny Światowej hamuje znacznie rozwój sportu, jednak już w 1918r powstało w Rudzie Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ", które dało zaczyn do utworzenia w maju 1919r. Klubu Sportowego "STRZAŁA" Ruda. Założycielami klubu byli i pierwszą jego władze stanowili: Aleksander Sosgórnik, Adam Wolny, Franciszek Ratka i Jan Wolek. W pierwszych latach w klubie tym nie było sekcji ciężko atletycznej. Sekcja taka była w istniejącym już innym klubie w Rudzie TA "ATHEN".

W marcu 1925 r. "STRZAŁA" z powodu problemów finansowych zostaje wchłonięta przez założony 18.11.1924r. Klub Sportowy "SLAVIA" Ruda. a w 1930 r. klub wzbogacił się o sekcję ciężko-atletyczną, która została przeniesiona z TA "ATHEN".

Po II Wojnie Światowej już 25 lutego 1945r. grupa działaczy spośród siebie wybrać zarząd klubu z prezesem Adamem Wolnym na czele, kierownikiem sekcji ciężko-atletycznej został Jan Bemben.

Koniec XX wieku KS "SLAVIA" Ruda Śląska był i jest nadal klubem wielosekcyjnym, gimnastyka, zapasy, kolarstwo, piłka nożna, tenis, podnoszenie ciężarów, kiedyś boks to sekcje wiodące tego klubu. Pod koniec lat 80-tych praktycznie przestała istnieć sekcja gimnastyki sportowej, od tego czasu do października 2006 "SLAVIA" była klubem pięciosekcyjnym.

Dnia 22 października 2006r. na zebraniu założycielskim dożycia powołany został jednosekcyjny Zapaśniczy Klub Sportowy "Slavia" Ruda Śląska, dzięki decyzji Zarządu KS "SLAVIA" nowy klub przejął całe wielkie "dziedzictwo" zapaśniczej Slavii. W chwili obecnej ZKS "SLAVIA" Ruda Śląska rozwija się zgodnie z założeniami i strategią Polskiego Związku Zapaśniczego mówiącą między innymi że "największe możliwości rozwoju dyscypliny dają jedno lub dwusekcyjne kluby". Prezesem wybrany został Marek Garmulewicz  - człowiek dla, którego zapasy są receptą na życie. Pojawili się sponsorzy w osobach wielkich przyjaciół klubu: Szczepana Krzewickiego - właściciela firmy "SZYMBUD" i Janusza Pamuły - Prezesa INTER-LOGISTIC Polska Spółka z.o.o. Klub swoją siedzibę i bazę treningową ma w nowo-wyremontowanym obiekcie MOSiR w Orzegowie, gdzie są doskonałe warunki do uprawiania zapasów.

Sukcesy

W ponad stuletniej działalności "Slavii" i jej poprzedniczek było ich bardzo wiele. W latach 20 i 30 ubiegłego wieku Rudzianie wielokrotnie zwyciężali w Mistrzostwach Polski i Śląska. Mistrzowie Polski w zapasach styl klasyczny: Jan Koptoń - 1925, 1926, Leon Skalec - 1925, Jarkulisz - 1932 , Medaliści Mistrzostw Polski w zapasach w stylu klasycznym: Jan Breitkopf - 1929 II m; 1934 III m, Wilhelm Mańka - 1931 III m.

Lata 40 i 50 ubiegłego wieku znaczone są już poważnymi sukcesami. Mistrzami Polski zostają: Henryk Pyplok (1953, 1955) Józef Malik (1953,1955,1957,1958 i 1963). Bernard Adamek w 1959r. wywalczył srebrny medal w Mistrzostwach Polski seniorów w stylu klasycznym. W 1955r. "Slavia" wywalczyła tytuł Drużynowego Mistrza Śląska, a w 1956r. awansowała do II ligi. Najlepsi zapaśnicy rudzkiego klubu wielokrotnie występowali w reprezentacji Śląska i Polski.

Lata 60-te to między innymi srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów w stylu klasycznym zdobyty przez Bernarda Adamka w 1960 r. oraz złote medale Mistrzostw Polski Juniorów zdobywane przez: Bernarda Szczepańskiego (1961), Piotra Lazara (1969), Fryderyka Skalca (1961) w stylu klasycznym i Józefa Galowego (1961) w stylu wolnym.

Z początkiem lat 70-tych za namową Bernarda Adamka i przy akceptacji innych trenerów oraz zarządu klubu zapaśnicy "Slavii" zaczynają się specjalizować wyłącznie w stylu wolnym. Mistrzostwo Polski seniorów zdobywa Jan Górski (1976).

Lata 80 - te podobnie jak 90-te to pasmo największych sukcesów zapaśników rudzkiego klubu. Właśnie w tym okresie starty w Igrzyskach Olimpijskich zaliczyli Jan Szymański (w barwach Piasta Sieradz - Moskwa 1980), Marian Skubacz (Seul 1988), Jan Krzesiak (Atlanta 1996) i Marek Garmulewicz (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000 i Ateny 2004). Marek Garmulewicz został pierwszym, i jak do tej pory jedynym, Mistrzem Europy w historii polskich zapasów w stylu wolnym, sukces ten powtórzył aż trzykrotnie. Zawodnicy "Slavii" stanowili wówczas trzon Reprezentacji Polski. Oprócz w/w "gwiazd" zdobyciem Tytułu Mistrza Polski Seniorów w tym okresie legitymują się: Piotr Mrochem, Stanisław Kaczmarek,Władysław Wyrwał, Krystian Rajman, Jan Górski, Ryszard Strzałka, Andrzej Niedbała oraz wśród seniorek Elżbieta Stryczek. Medalistami Mistrzostw Polski Seniorów byli: Władysław Dziura, Eugeniusz Mazur, Zbigniew Kudła, Bogdan Strzałka, Zbigniew Franckiewicz, Tomasz Garczyński, Ireneusz Kozioł, Rafał Paprotny, Zbigniew Bończuk.

Ważnym jest fakt pojawienia się w "Slavii" pod koniec lat 90-tych zapasów kobiet. Podopieczne trenera Ryszarda Strzałki przysporzyły swojemu klubowi wiele chwały, zdobywając medale na arenach krajowych i międzynarodowych. Do wyróżniających zawodniczek należały: Elżbieta Stryczek, Katarzyna Marek, Justyna Mikulec, Wioletta Kaczmarek, Agnieszka Jastrzębska, Monika Krajczyk, Agnieszka Sroka i inne.

Chude lata

Przeobrażenia ustrojowe w Polsce w latach 90-tych spowodowały kłopoty organizacyjno finansowe klubów sportowych wspieranych przez wielkie przedsiębiorstwa państwowe. Niestety do takich właśnie klubów należała  "Slavia". Po Mistrzostwach Polski w 1998r. w Kraśniku, zresztą bardzo dla "Slavii" udanych, zawodnicy i trenerzy dowiedzieli się, że Rudzka Spółka Węglowa, nie może już finansować sekcji zapaśniczej. Ówczesne władze klubu były kompletnie zaskoczone i bezradne w zaistniałej sytuacji, wszelkie próby szukania pomocy w celu utrzymania zawodników i trenerów spełzły na niczym. Marek Garmulewicz znajdujący się wtedy w szczytowej formie zmuszony był szukać sobie innego klubu, część zawodników podjęła pracę w kopalniach, inni musieli inaczej zarabiać na życie, jedno było pewne, że na skutek zaistniałych okoliczności "wielka Slavia" praktycznie z dnia na dzień przestała istnieć.

Pozostała jednak grupka "fanatyków" do których należeli: Władysław Dziura, Jan Krzesiak i Ryszard Strzałka. Po pracy w kopalni przychodzili oni na salę treningową i prowadzili zajęcia z dziećmi. Nie było środków na sprzęt sportowy, utrzymanie obiektu, płace trenerów, wyjazdy na zawody. W roku 2000 zaczęło pojawiać się niewielkie wówczas wsparcie finansowe Miasta. Również w 2000 roku do grona szkoleniowców dołączył pracujący w pobliskiej Szkole Podstawowej Nr 6 Tomasz Garczyński.

Rozpoczęła się niezwykle mozolna i ciężka praca nad przywróceniem tego co zostało z dnia na dzień zaprzepaszczone.

Historia najnowsza

Od 2000 roku praca szkoleniowa z dziećmi nabierała rozmachu, z roku na rok przez salę treningową przewijało się coraz więcej adeptów sportu zapaśniczego. Wsparcie finansowe Miasta obejmowało coraz większe obszary szkolenia, zostały opracowane kryteria podziału środków finansowych przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży, a środki te były z roku na rok większe. Hala sportowa w Orzegowie, gdzie trenowali i trenują zapaśnicy, ze względu na brak możliwości jej utrzymania przez klub została przekazana Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

Przez te kilka lat ciężkiej pracy "Slavia" doszła do doskonałych rezultatów w szkoleniu dzieci i młodzieży. Nawiązana została współpraca z kilkoma szkołami na terenie miasta, powstały zapaśnicze klasy sportowe w Szkole Podstawowej Nr 6.

Zapaśnicy zaczęli osiągać bardzo dobre wyniki, hala treningowa była pełna dzieci i młodzieży. Wtedy to działacze sekcji zapaśniczej podjęli decyzję o oddzieleniu się od Slavii i utworzeniu jednosekcyjnego klubu zapaśniczego. ZKS "SLAVIA" Ruda Śląska powstał 22.10.2006 roku. Decyzja ta została podjeta z przyczyn organizacyjnych, zdecydowanie łatwiej jest kierować klubem jednosekcyjnym, ponadto badania zrobione przez PZZ mówiły, że zapasy najbardziej dynamicznie rozwijają sie w klubach jedno-dwusekcyjnych, pojawili sie również sponsorzy, którzy chcieli wspierać tylko zapasy. Prezesem klubu został Marek Garmulewicz, który dopiero co zakończył swoją kariere zawodniczą i zaczynał pracę z Kadrą Narodową jako drugi trener.
Skład Zarządu powołanego 22.10.2006 roku:
Prezes Marek Garmulewicz
Vice-Prezes Władysław Dziura
Sekretarz Tomasz Garczyński
Skarbnik Ryszard Strzałka
Członek Sczepan Krzewicki
Członek Janusz Pamuła
Członek Marian Michułka
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Tomasz Holewa
Członek Elżbieta Garmulewicz
Członek Krzysztof Czerczak

Od początku swego istnienia ZKS "SLAVIA" osiągał coraz większe sukcesy. Co roku mieliśmy Reprezentantów Polski na Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów. Pojawiły sie również sukcesy seniorskie.
Najlepszym zawodnikiem klubu jest Adrian Hajduk - pięciokrotny Mistrz Polski Seniorów - 2008, 2009, 2010, 2011 i 2012.
W 2009 roku Izabela Strzałka wywalczyła III m w Mistrzostwach Polski Seniorek, powtarzając ten wynik w MPS również w roku 2010 oraz 2011.
Największym jak do tej pory sukcesem zespołowym klubu było zwycięstwo w rozgrywkach I Ligi Drużynowej w zapasach w stylu wolnym w 2009 roku oraz drugie miejsce w 2010 i 2011. W 2011 i 2012 ZKS "SLAVIA" zdobył tytuł najlepszego klubu zapasów stylu wolnego w Polsce zdobywając największą liczbę pkt w imprezach rangi Mistrzowskiej w wszystkich kategoriach wiekowych.
W 2012 roku na MP Seniorów w Osielsku odnotowaliśmy największy sukces indywidualnie. Nasi wychowankowie zdobyli 6 medali, potwierdzając wybór właściwej drogi jaką jest szkolenie od podstaw przez wszytkie szczeble zawodniczej kariery aż do wieku seniora.
W chwili obecnej ZKS "SLAVIA" jest czołowym klubem w Polsce, możemy sie poszczycić sukcesami naszych zawodników we wszystkich grupach wiekowych. Nasz system szkolenia opiera się o klasy sportowe w szkołach podstawowych i gimnazjum, myślimy o utworzeniu w niedalekiej przyszłości Ośrodka Szkolenia Sportu Młodzieżowego w zapasach w stylu wolnym i zapasach kobiet.
Partnerzy
Z.K.S. SLAVIA RUDA ŚLĄSKA

Copyright © 22.10.2009 Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska.  All rights reserved.  Created by Jacek